Ajándékötlet,  Akvarellfestés,  Vegyes technika

Kedvenc közös fotó Anyukámmal – ajándékötlet Anyáknapjára

Egy közös fotó Édesanyámmal – amelyet olyan nagyon szeretek!

Minden bizonnyal Neked is akad jó pár fotó a fiókodban, a telefonodon, a számítógépeden, a közösségi média felületeken, ahol Édesanyád és Te együtt szerepeltek.

Vajon melyik a kedvenced, … és Anyukádnak?

Most a közelendő Anyáknapja alkalmából szeretnék egy rajzos-festős ötletet adni, hogyan foglalhatnád kézzel fogható keretbe Te magad ezt a bizonyos kedvenc közös fotót!

A színes keretbe öltöztetett pillanat számotokra kedves emlékeket, az el nem múló szeretetet színezi!

 

Készítheted meglepetésnek titokban, vagy együtt az anyukáddal is! Elő is rajzolhatod, hogy majd együtt színezzétek, vagy kezdhetitek közösen a “munkát” már a fotók válogatásával!

 

Bármelyik módot választod is, figyelem – a mellékhatás fülig érő mosoly és régi kedves sztorik felelevenítése lesz!

 

Az ajándék elkészítéséhez szükséged lesz papírra, ollóra, ragasztó stiftre, szalagra, színes-mintás papírra, akvarell- vagy vízfestékre és színes ceruzákra, grafitceruzára, illetve ecsetre.

No és természetesen egy-két kinyomtatott kedvenc fotót is érdemes előre kiválasztani.

 

Nemrég a Szentendrei Skanzenben jártam, ahol a magyar díszítés formáit vehettem szemügyre bútorokon, ruhákon, használati tárgyakon, tehát szinte mindenhol.

Szerencsés esetben a körülöttünk lévő természet is finom levelekkel, cifra virágszirmokkal hívja fel magára a figyelmet. Innen jött az inspiráció, rajzoljak virágos-leveles formákat.

 

A formákat összehajtható kartonra rajzoltam, majd 3 különböző módon színeztem.

Ezekre mutatok példát az alábbiakban.

Tehát a virágos-leveles rajzokat összehajható akvarellpapírra rajzoltam úgy, hogy középen helyet hagytam a fotónak.
A leveles rajzokat letöltheted, nyomtathatod innen, vagy rajzolj önálló formákat, melyek közel állnak hozzád.

A fenti rajz 2 x 14 x 12,5 cm-es, összehajtható kartonpapírra rajzolható.

 
Ha a másolást választod, a nyomtatás után az ablaküvegre helyezve könnyedén átrajzolhatod a formákat az akvarellpapírodra, melyek a fény hatására válnak láthatóvá.

Én azért választottam alapnak akvarellpapírt, mert akvarellfestést színes ceruzás satírozással terveztem kombinálni. Ha Te a festést kihagynád és a rajzolás a célod, bármilyen más papír is megfelel alapnak.

 

Színezés első módja

Az alapot ebben az esetben hófehéren hagytam.

 

A belső középső oldalra csíkos színes papírból vágtam ablakot a fekete-fehérben nyomtatott fotónak, melyeket papírragasztó stifttel ragasztottam a helyére.
A belső két oldalra és a külső felületekre halványan átrajzolt virágokat akvarellfestékkel színeztem.
Törekedtem arra, hogy mindig pár csepp tiszta vízzel oldott festékkel dolgozzak, hogy lágy, kellemesen halvány/világos színűre festhessem a formákat, mindet csak egy rétegben.
Miután megszáradtak a festett formák, puha színes ceruza készletemet vettem elő és lágy, satírozós mozgással színeztem rá a szirmokra, levelekre; kiemeltem határozott vonalakkal a kontúrt.

Érdekes kísérletezni és megfigyelni, milyen árnyalatokat kapunk akkor, ha ugyanolyan színű ceruzával satírozunk a festett formára és milyet ha eltérő színnel?!
Amelyik színkombináció a leginkább tetszik, használd bátran!

Ehhez a nagyon cifrára sikerült összeállításhoz hófehér kötözőt fűztem sniccerrel vágott kis résbe, így lett csinos kis masni mögé bújtatva a meglepetés fotóm.

 

Színezés második módja

Az alapot ebben az esetben csak a hátoldalán hagytam hófehéren, a többi hajtogatható oldalon kívül-belül vízzel oldott piros színű akvarellfestékkel színeztem.

(A külső felére száradás után satíroztam bele némi színt, hogy picit rusztikusabb hatást érjek el.)

A belső középső oldalra natúr barna papírból vágtam ablakot a szépia színben nyomtatott fotónak, melyeket papírragasztó stifttel ragasztottam a helyére.
A belső két oldalra a halványabbnál kicsit erősebben átrajzolt virágok körvonalai átlátszódnak a színes akvarell alapon. Száradás után (!) fehér színű, puha ceruzával satíroztam át a formákat, a kontúrt sötétebb árnyalattal rajzoltam át.

 

A hátoldalon, amit fehéren hagytam, az átrajzolt virágokat akvarellfestékkel színeztem – itt csak a piros árnyalatait használtam.
Miután megszáradtak a festett formák, puha színes ceruza készletemet vettem elő és lágy, satírozós mozgással színeztem rá a szirmokra, levelekre; kiemeltem határozott vonalakkal a kontúrt.


Ehhez a piros-natúr összeállításhoz barna madzagot fűztem sniccerrel vágott kis résbe, így tudtam összekötni a meglepetés fotót takaró ajtókat.

 

Színezés harmadik módja

Az alapot ebben az esetben minden oldalon kék színre festettem.

Az akvarellfestéket vízzel hígítottam, vastag, puha ecsetet használtam a nagy felület festéséhez. A halvány (hígított) szín alatt a ceruzával rajzolt virág-levél formák vonalai átlátszódnak.

A belső középső oldalra papírragasztó stifttel ragasztottam be a szépia színben nyomtatott fotót.

 

A belső két oldalra nem színeztem.

Száradás után (!) fehér és kék színű, puha ceruzával satíroztam át a formákat a külső, behajtós oldalakon. A kontúrt sötétebb árnyalattal rajzoltam át.

A hátoldalon, ami szintén kapott egy világoskék alapot akvarellel, az átrajzolt virágokra sötétkék színű ceruzával satíroztam rá.

Ehhez a kék színű összeállításhoz raffia madzagot fűztem sniccerrel vágott kis résbe, így tudtam összekötni a meglepetés fotót takaró ajtókat.

Cifrázd a színezést kedvedre! Újabb ötletek alkotás közben is jöhetnek, így nincs más dolgod, mint elkezdeni, hogy egy egyszerű ám igen színes, kedves – akár együtt is elkészíthető – ajándékkal legyen emlékezetes az idei Anyáknapja.

 

Az ajándék elkészítéséhez boldog, kreatív együtt töltött időt kívánok!