FestésiTechnikák

Linometszés – a saját nyomda varázsa

Szerencsésnek érzem magam, ha arra gondolok, hogy a karácsonyfa alatt minden évben találok valami új eszközt, oly szépet és izgalmasat, amit még eddig nem próbáltam!
A fa alatt megbújó, legújabb meglepetés számomra egy kezdőknek szóló linometsző csomag!

Már gyerekkoromban is imádtam nyomdázni és úgy tűnik ez az érzés nem múlt el. Van valami varázslatos érzés a lenyomatok készítésében, érdemes játszani, alkotni vele!

 

Mi is az a linómetszés?

Igazából a turpisság egy linóleumlapból indul, melyből speciálisan erre a célra készült késsel metszünk ki mintát. A lino mintájából sablon lesz, mely segítségével különböző nyomatokat készíthetünk számtalan variációban. 

 

Még mielőtt kétségbe estem volna: „Atya ég, mennyi lehetőség és változat, egy újabb fantasztikus eszköz! Hova is kapjak?!”Úgy döntöttem egyszerű formákkal kezdek lépésről-lépésre és majd meglátom, mi minden kerekedhet ki ebből a szuper technikából!

Variációk madárkára – pár fotó az első lenyomatokról, melyet hófehér és színezett lapra nyomtam.

 

 

Variálhatunk az alappal, amire a lenyomat készül. Lehet általunk előre festett, vagy eredetileg színezett papír is, esetleg újságpapír, vagy kávéba áztatott papír. A saját színezésű papírnál figyeljünk arra, hogy csak a már teljesen megszárad papírra nyomjuk a linoformát.

 

Kenhetjük a linóra hengerrel a festéket, de ha sokszínű kavalkádban gondolkodsz, ecsettel is felviheted a színeket a linóra. Ez utóbbi esetben figyelj arra, hogy minél egyenletesebben kend el a festéket a linón. 

 

Milyen festéket használj? Érdemes lassan száradó, szépen kenhető festéket választani. Én kipróbáltam a vízbázisú nyomdafestéket és az olajfestéket is. Mindkettő szereti a linót.

 

Van az a szőrös, négylábú kedvenc, akit bárhogy, bármilyen formában szeretünk, … de vajon így is?
7×7 cm-es, puha linó lenyomat – különböző színű tintával.

Baráti társaságunk imádott labrador kutyájának buksijáról készítettem – egy fotó alapján – a fekete-fehér foltos rajzot, melyet a lemezre átsatíroztam.

Mi lesz sötét és mi lesz világos? Miután ezt eldöntöttem, a világos színre tervezett részeket linókéssel kivájtam, majd erről készítettem el a lenyomatokat.

Ez még csak a kezdet, számtalan kísérlet és gyakorlás vár még rám! 

 

A FESTŐ – POÉTA, Tichy Gyula, a magyar szimbolizmus mestere festő, illusztrátor, grafikus, író és amatőr csillagász volt egy személyben.

Ha a magyar grafika legeredetibb linóleummetszeteiből szeretnél élőben gyönyörködni, ajánlom a Magyar Nemzeti Galéria Tichy Gyula (1878, Rimaszombat – 1920, Rozsnyó) életművét bemutató kiállítását.

 

Életművében a korszak modern témái jelennek meg, mint például a női szerepek, a technikai fejlődés, város és vidék ellentéte. A linómetszetek mellett rézkarc és lenyűgöző akvarell alkotások is felfedezhetők.

 

A kiállítás 2023. március 5-ig látogatható.

A múzeumlátogatáshoz tartalmas időtöltést kívánok!