FestésGyerekekkel,  FestésiTechnikák

3 egyszerű trükk – 3 nézőpont – 3 játék, mely utazásodat színesebbé, élményeidet feledhetetlenné teheti

Pár puha színes ceruza a kedvenc színeidből, egy tűfilc, egy zsebrevágható jegyzetfüzet és már kezdődhet is a móka!

 

Szlovénia, Postojna, a Predjamai vár alatti barlang bejárata – ahol izgatottan várom, hogy végre oly sok plüssfigura és plakát után élőben is megláthassam a Proteus anguinust, azaz a Barlangi vakgőtét egyedülálló élőhelyén, a Postojnai cseppkőbarlang mélyén.

 

E hófehér állatka csupán 25-30 cm-es, mégis ő itt a legnagyobb barlanglakó!

A sötét barlangi léthez alkalmazkodva pici szeme visszafejlődött, igazából nem is lát. Apró férgekkel, rákokkal és halakkal táplálkozik – bár megesik, hogy több évig nem vesz magához élelmet, mégis jól érzi magát. Ebben a sötét, rejtélyes világban elél akár 100 évig is!

 

Zsebemben a vázlatfüzetem, ám oly sötét van a barlangban, hogy épp a vakgőte teste fehérlik csak előttem. Innen az ötlet!

 

Ugyan a főhős bébi sárkányt nem látom igazán, a körülötte lévő sötétséget igen. Így fekete és kék színű ceruzával vázlatfüzetembe csak a sötétséget satírozom, satírozom… míg egy idő után kirajzolódik egy vékony testű, hengeres, rövid lábú, furi példány, melyet követ egy újabb. Íme az első rajzom a barlang mélyéről.

 

Postojnai vakgőte a barlang mélyén

 

A felszínre érve – kisvasutas robogásunk és színes cseppkő szobrok ámulatából feleszmélve – egy habos cappucino mellett kezd letisztulni bennem a barlanglakó kis sárkányfi alakjának mókás megjelenése.

Színes ceruzáimat veszem sorra, hogy a kis állatka testét először vidám foltokban mutassam meg, mely színes foltokat fekete tűfilccel rajzolom körbe. Amint jobban megy már a forma, a folyamatot megcserélve jöhet előbb a tűfilc rajz és utána a színezés.

 

Barlangi vakgőte színes ceruzával

 

Az egész napos kirándulás után az autóban zötykölődve sem tudom kiverni fejemből a vakgőtéről hallottakat. A kemping felé vezető erdei út kanyargós és épp oly hosszú, hogy próbára tegyem a girbe-gurba vonalak erejét!

Mivel már “kezemben van” vakgőte formája, könnyedén fel tudom idézni fejből is. Elindítom tollam hegyét a papíron úgy, hogy nem emelem fel, girbe-gurba kanyargós vonalakkal hagyom, hogy testet öltsön füzetemben újra a kis sárkányom. Az út huppanói és éles kanyarai pont jókor jönnek, így igazán izgalmas a rajzom!

 

Bébi sárkány, vakgőte girbe-gurba vonalakból

 

Összefoglalom, lám ilyen trükkökkel is lehet mókás, színes, érdekes rajzokat készíteni élőből, a helyszínen!

1. Satírozz ott, ahol nem látod a kiszemelt modellt – maradjon üresen a papír, ott ahol látod a modellt.
2. A modelled alakját színes foltokkal jelenítsd meg – majd adj neki keretet tűfilced hegyével.
3. Kunkori, végtelen vonalak rajzolata – rajzolás közben ne emeld fel egyszer sem a tolladat!

 

Nyaralás alkalmával utazunk, zötykölődünk, sorban állunk – ilyenkor még izgalmasabb rajzolni, színezni!

Érdemes körbenézni “rajzos szemmel” is, mi az a forma, vagy szín ami Téged megfog?!

Próbáld ki Te is! Rajzot elrontani nem, még színesebbé, változatossá tenni, igen lehet!

 

E bejegyzést 2023. júniusában Szlovéniában tett kirándulásunk ihlette, a rajzok a Postojnai cseppkőbarlang – PARK POSTOJNSKA JAMA – látogatása alatt, illetve a hazafelé vezető úton készültek.

Barlangi vakgőte ruhapróbán

Image 1 of 3

E rajzot fekete tűfilccel és színes puha ceruzával készítettem