FestésiTechnikák

Apró grafitceruzáink új élete – avagy, csiklandoz-e a grafitpor?

Ha még nem próbáltad, most itt az idő, hogy összegyűjtsd fiókod mélyén megbújó apró grafitceruzáid és rajzolj velük!
Grafitrajz készítéséhez legalább kétféle keménységű grafitceruzára (esetleg grafitporra) papírtörlőre, gyurmaradírra, finom felületű papírra és egy kis maszkolószalagra lesz szükséged.


Hétköznapi kincseink egyike a grafitceruzánk – legyen az puha, vagy kemény. Tudtad-e, hogy a grafitceruzák végein található betű és szám jelölés a grafit keménységét jelöli. Minél kisebb ez a szám, annál karcosabban ír a grafitceruza. A lágy, puha 2B – 9B-s ceruzákkal könnyebben és feketébben lehet satírozni.

Miután maszkolószalaggal rajztábládra rögzítetted alkotásra kiszemelt rajzlapodat (ami lehet akár barna csomagolópapír, vagy gyűrött selyempapír is), adj az egész felületnek egyöntetű, finom alapszínt, egy grafitporos réteget.
Ezt megteheted úgy, hogy egy papírfecnin puha ceruzádat dörzsölve grafitport dörzsölsz/halmozol fel, majd a papírtörlő darabkájával egyenletesen elsimogatod azt a papíralapon. (Grafitport lehet kis üvegben is vásárolni külön, grafitport kinyerhetsz innen is.)

Vedd szemügyre rajzolásra kiszemelt témád! Hol látod a legvilágosabb és hol a legsötétebb foltokat?
Ott, ahol a legvilágosabb részeket fedezted fel, egy formára gyúrt radírral máris visszaszedheted a grafitot és ott, ahol a legsötétebb, puha ceruzád oldalával sötétítheted.


Az alapszín között formálódó fehér és fekete foltokkal kezd kialakulni a rajzod. A nagyobb foltok után jöhetnek a kisebbek. Az apróbb részletek megjelenítéséhez kevésbé puha ceruzával határozott mozdulatokkal vonalkázhatsz, pöttyözhetsz, satírozhatsz – míg minden megjeleníteni kívánt folt vissza nem kacsint a rajzodról.
Ujjad köré csavart lágy papírtörlővel hozzáadhatsz, míg gyurmaradírod paskolásával elvehetsz a már felvitt grafitporodból.

A grafitrajz könnyen maszatolódik, ezért ha javítani szeretnél például a rajz felső részén, érdemes kezed alá egy tiszta papírdarabot tenni, mielőtt véletlenül eltörölnéd a már elkészült, szép részeket.

Hogyan lehet feldobni, variálni grafitrajzodat? Bármi, ami alkotás közben eszedbe jut – és még nem csiklandoz a grafitpor finom szemcséje – próbáld ki, kísérletezz bátran!

Grafitrajzunkat kiegészíthetjük színes vagy fekete vonalas firkával, színes kollázzsal.
Remek választás, ha fekete-fehér grafitrajzodat élénk színes kerettel koronázod meg!


E száraz technikás rajzodat fixálni érdemes, elkerülve a későbbi elkenődést!
Grafitrajz fixálásához tökéletes egy olcsó hajlakk is: a képtől 30-40 cm-re fújjuk le a felállított alkotást 2-3 másodpercig, majd száradás után 1x ismételjük meg.

A finom maszatoláshoz és részletgazdag rajzoláshoz kellemes időtöltést kívánok!