FestésGyerekekkel,  FestésiTechnikák

A maszatos szén – nyomatékszabályozás ágszénnel

Az iskola kezdetével most azok a gyerekek is ceruzát, tollat ragadtak, akik nyáron esetleg egyáltalán nem fogtak írószert a kezükben. Furi érzés, ugye?

 

A minap szem- és fültanúja voltam kedvenc irószer boltomban, mikor egy anyuka kislányának a legerősebb, legtutibb ceruzát vásárolta meg – mert gyermeke minden ceruzájának hegyét sorra kitöri, nem tud vele írni.

 

Nem tudtam magamban tartani a boltban sem és itt sem, mennyire fontos a kisgyermekeknél a nyomatékszabályozás fejlesztése. Kis kezük izmainak merevsége tehet arról, hogy erősen nyomják a ceruzát a papírra, így törik ripityára a ceruzahegyeket.

 

A jó hír az, hogy játékos, rajzos feladatokkal, egyszerű, olcsó eszközökkel is lehet fejleszteni a nyomatékszabályozást.

 

Ilyen egyszerű eszköz például a viaszkarc technikája, ahol a satírozós mozgást olajpasztell darabkával és az óvatos karcolást fapálcikával a kezünkben gyakorolhatjuk.

Viaszkarcról részletesen itt írtam: https://bohemkuckom.hu/festesitechnikak-viaszkarc/

 

Másik egyszerű, ám oly nagyszerű eszköz az ágszén, melyre vékonyka és vastagabb kivitelben is rátalálhatunk az írószerboltok polcain.
Ezzel a puha, törékeny rajzeszközzel izgalmas vázlatrajzok és elbűvölő szénrajzok születhetnek.

Szinte észre sem vesszük, ahogy a szén oldja kezünkben a merevséget, a görcsösséget és finomra hangolja a nyomatékszabályozást.

 

Egy egyszerű szénrajz elkészítéséhez első lépésben a maszkolószalaggal rajztáblánkhoz rögzített papírunkat az ágszén lefektetett darabkájával besatírozzuk. A egész papírt úgy, hogy mindenhol szenes legyen – így kap a papír egy alapszínt, melyet aztán világosíthatunk és sötétíthetünk. A felvitt szénport puha zsebkendőbe csavart ujjunkkal teríthetjük el egyenletesen a papíron.

 

Szemfüles rajzolóknak tipp: a satírozás előtt a tervezett csúcsfény foltját – alkotásunk legvilágosabb részét – egy maszkoló szalagból letépett darabkával ragasszák le, így az a folt tuti hófehér marad.

 

Szénrajzunkhoz az ágszén végét használjuk rajzoláshoz, satírozással a sötétebb foltokhoz. Világosításhoz formára gyúrt puha gyurmaradírral paskolunk és simítunk. Vajon mi történik, ha egész hegyesre, vagy élesre gyurmázott radírral rajzolunk a szenes papírunkra? Próbáld ki!

 

Mutatok pár friss szénrajzot, melyet a legutóbbi parkvárosi festőklubon tóalmási gyümölcsöskertből rögtönzött csendélet megfigyelése alapján készítettek a gyerekek.